پرسش ها

سوالات ارتودنسی و جراحی

تعداد 24

مشاهده کامل

سوالات ترمیم و زیبایی

تعداد 13

مشاهده کامل

ملاحظات بعد از درمان

تعداد 2

مشاهده کامل
مرتب کردن بر اساس

همه سوالات تعداد 39

ناشناس :
آیا انجام درمان لمینت سرامیکی برای دندان ها مضر است و مستلزم تراش زیادی است، اما در روش لمینت کامپوزیتی نیازی به تراش ندارد؟  
پاسخ :
جواب این سوال بسیار مفصل است. اگر بخواهیم با دیدگاه تخصصی و ریز بینانه به سوال نگاه کنیم باید گفت که این یک شایعه در بین عموم است که صحت علمی ندارد. در واقع هریک از این روش ها در صورت به کارگیری بر روی بیماران ممکن است نیاز به عدم تراش- یا تراش بسیار کم و یا کمی بیشتر( بسته به موقعیت ویژه ی دندان ها و وضعیت دندانی منحصر به فرد هر بیمار) داشته باشد که تصمیم در مورد استفاده از کدام ماده (کامپوزیت یا سرامیک در بازسازی لبخند) کاملاً وابسته به دانش و مهارت و دیگاه تخصصی پزشک مورد اطمینان شما دارد.   درصورت انتخاب صحیح طرح درمان برای هر بیمار وانجام پروسه های درمانی به صورت دقیق و صحیح و همچنین استفاده از مواد مناسب کار در هر دو نوع کار (سرامیک یا کامپوزیت) می تواند نتایج بسیار عالی از نظر زیبایی و همزمان حفظ سلامت بافت ها و احترام به طبیعت به دنبال داشته باشد.

ناشناس :
سلام آقای دکتر، پسر من دارای دندان های نا مرتبی می باشد و من اصرار به عدم کشیدن دندان های دائمی در طی درمان ارتودنسی دارم، آیا این کار من صحیح است یا خیر؟
پاسخ :
با سلام، در صورتیکه پس از انجام معاینات کلینیکی و همچنین ارزیابی رادیوگرافی های بیمار، تشخیص داده شود که کشیدن دندان دائمی در طی درمان ارتودنسی لازم می باشد، اصرار به عدم کشیدن دندان ها، اصلاً درست نبوده و درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان  از نظر زیبایی، سلامت دندان ها و لثه و اطراف آن ها و همچنین ثبات نتایج درمانی دچار اختلال می شود.

ناشناس :
فرق میان لمینت و ایمپلنت چی هست و اینکه هزینه برای هر دندان در لمینت یا ایمپلنت چطور محاسبه میشود?
پاسخ :
لمينت پوسته ی نازک سراميكي هست كه بر روي سطح دندانهاي قدامی سالم تنهابراي افزايش زيبايی چسبانده ميشود، اما ايمپلنت در واقع كاشت دندان مصنوعي به جای يک دندان كشيده شده هست، در مورد قيمت درطرح درمانى كه به شكل تخصصى ارائه مي شود، نكات و ريزه كاری هاى زيادى دخيل هستند كه موارد مختلف رو كاملاً از هم متفاوت مى كند به همين دليل اعلان هزينه لمینت دندان بعد از معاينه ى حضورى و بررسى شرايط دندان ها انجام می شود.

ناشناس :
سلام آقای دکتر، می خواستم بدونم آیا امکان ارتودنسی با پلاکهای متحرک در سنین بالا مثل ارتودنسی ثابت اثر بخش می باشد یا خیر؟
پاسخ :
باسلام، غالباً در ارتودنسی متحرک در سنین پایین جهت اصلاح روابط فکی و همچنین تصحیح های جزئی مشکلات دندانی استفاده می شود ولی در سنین بالاتر بدلیل تثبیت ساختمانهای استخوان فک، درمان ارتودنسی ثابت توصیه می شود و درمانهای ارتودنسی متحرک بدلیل محدود بودن توانایی آن ها در حرکات دندانی کاملاً کنترل شده، کیفیت لازم را نداشته و معمولاً به حالت اول برگشت می نمایند.

لمینیت یا وینر یا فیسینگ (Facing) واژه هایی هم معنی هستند و به هر پوسته ای اطلاق می شوند که بتواند سطح خارجی دندان را بپوشاند و از این طریق رنگ، شکل، اندازه و تا حدی نحوه قرارگیری دندان موردنظر را در دهان به جهت زیباتر دیده شدن تغییر دهد. این پوسته های نازک اصلاح کننده می توانند در دوجنس کلی تحت عنوان “سرامیکی” و “کامپوزیتی” ارائه شوند. یعنی ما واژه های لمینیت یا وینر کامپوزیتی و لمینیت یا وینر سرامیکی داریم اما در اصطلاح عامه به اشتباه واژه ی “لمینیت” تنها به انواع سرامیکی و واژه ی “وینر” به انواع کامپوزیتی اطلاق میشود.

ناشناس :
هزینه یک دست دندان مصنوعی با کیفیت خوب فقط برای فک بالا با استفاده از دو عدد ایمپلنت بدون کام چند در میاد?
پاسخ :
دندان مصنوعى شامل تخصص ما نيست و بهتره با يك متخصص پروتز مشورت بگيريد.

بلیچینگ یکی از راههای سفید کردن دندان ها ست که در آن تنها رنگ (نه شکل یا فرم دندان ها) اصلاح شده و سفیدتر می گردد. در این درمان از مواد شیمیایی سفید کننده با درصدهای مختلف استفاده می شود که طی روند درمان نه ماده ای به دندان اضافه می شود ( در روش کامپوزیت ونیر و لمینیت سرامیکی- که اصلاح فرم و شکل هم صورت می گیرد- لایه ای از ماده روی دندان گذاشته شده و باقی می ماند) و نه ماده ای از دندان برداشته می شود ( گاهی تصور اشتباه بر آن است که در بلیچینگ لایه ای از مینا برداشته می شود)، بلکه مواد موثره درمان( پر اکسید هیدروژن) با اثر بر روی رنگ دانه های نفوذ کرده در مینا و عاج، آنها را منهدم کرده و باعث روشنی و سفید شدن دندان می شوند.   بلیچ به سه روش 1- خانگی 2- طبی 3- ترکیب مطبی و خانگی صورت می گیرد که برحسب نوع تغییر رنگ دندان ها و نیاز هر فرد در جلسه معاینه تعیین می شود.بلیچ دیگری برای تک دندان تغییر داده و اغلب عصب کشی شده تجویز می شود که روشی متفاوت دارد- در ضمن هریک از روش های ذکر شده می توانند به اشکال مختلف و با مواد متنوع انجام شوند.تنوع و فراوانی مارک ها و برندهای تجاری نیز به این تفاوت ها اضافه می شوند.توجه مهم به این نکته که: تنها در صورت انتخاب درست ماده ( از نظر درصد پر اکسید هیدروژن ) و تکنیک درست و همچنین تجویز صحیح (برای برخی از افراد قابل انجام نیست) این درمان ضروری ندارد. در انتخاب نوع بلیچ حتماً از دندانپزشک معتمد خود مشورت بگیرید. توضیح: 1- عکس نمایی از انجام بلیچ داخل مطب توسط دستگاه لایت را نشان می دهد. روش های دیگر مطبی با نتایج مشابه قابل انجامند.2- بليچينگ تنها بر روی مینا و عاج موثر بوده و کامپوزیت یا سرامیک و …(مواد مصنوعی) را سفید نمی کند.

بعد از درمان ارتودنسى با گذشت زمان كمى دندانها حركت خواهند كرد و اين مسئله در  افرادى هم كه ارتودنسى نكرده اند اتفاق مي افتد ولى بازگشت به حالت اول وجود ندارد
هزينه درمان نيز بعد از انجام معاينه كلينيكى وارزيابى راديو گرافي ها اعلام مي شود.

ناشناس :
ارتودنسی کردم تموم شده به خاطر مرتب شدن دندونام فکم اومده جلو، چیکار کنم فکم بره عقب دوباره باید مراحل ارتودنسی و طی کنم؟
پاسخ :
گاهى اوقات كه درمان ارتودنسى بدون كشيدن انجام شود، دندان هاى فک بالا جلو مياد كه حتما بايد بررسى شود كه آيا امكان عقب بردن دندانهاى فک بالا وجود داره يا خير.

ناشناس :
سلام آقای دکتر، آیا با توجه به سن بنده که 45 سال می باشد. امکان انجام درمان ارتودنسی وجود دارد یا خیر؟
پاسخ :
سلام، امروزه درمانهای ارتودنسی فقط مختص کودکان و نوجوانان نمی باشد و بسیاری از بزرگسالان که به زیبایی لبخند خود اهمیت می دهند، نیز به شرط سلامت بودن بافت های اطراف دندان (لثه ها و بافت پریوانتال) می توانند از مزایای  درمان ارتودنسی در زیباترشدن لبخند و چهره خود، بهره ببرند.    

سوال از دکتر

سوال از دکتر
لطفا هنگام ارسال سوال جدید به این نکات توجه فرمایید.

  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما میتوانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر بپرسید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر اینصورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد
  • لطفا تنها سوالات مرتبط را مطرح نمایید.

Maximum file size: 2.1MB