چگونگی تشکیل پلاک ها به روی دندان و جرم گیری

جرم گیری
۲۲ مهر ۱۳۹۶ مقالات
متخصص ارتودنسی در کرج

بطور طبیعی ترشح بزاق دهان حاوی املاح و مواد معدنی می باشند ، با رسوب این املاح در سطوح خارجی دندان و پیوستن باکتریها ، میکروبها و مانده مواد غذایی به این رسوبات به تدریج مراحل اولیه تشکیل پلاک آغاز می شود. در آغاز شکل گیری پلاک به راحتی می توان آنها را به وسیله مسواک و نخ دندان از بین برد اما در صورتی که پلاک ها  به موقع از سطح دندان پاک نشوند به مرور زمان حجیم شده و پس از مدتی به جرم تبدیل می شوند . پلاک ها  به طور معمول قابل رویت نیستند ولی جرم ها را می توان به راحتی مشاهده کرد .جرم ها از بافت سختی تشکیل شده اند و به وسیله مسواک و نخ دندان نمی توان آنها را از سطح دندان پاک کرد. یکی از عوامل پوسیدگی دندان حضور جرم ها بر سطح دندان است. جرم ها باعث بوی بد دهان و بیماری های لثه شده  و  سلامت دندان را تهدید می کنند. با جرم گیری دوره ای فضای دهان سالم تر شده و بد رنگی دندان هم برطرف می شود.

آیا جرم دندان باعث تخریب و شل شدن لثه می شود ؟

اگر به موقع جرم ها به وسیله جرم گیری از روی دندان برداشته نشوند به تدریج  استخوان نگهدارنده دندان تحلیل رفته ، لثه  ها  تخریب شده و در نهایت دندان ها شل می شوند .

آیا قبل از ارتودنسی باید دندان ها را جرم گیری کرد ؟

ارتودنتیست شما ترجیح می دهد که قبل از نصب براکت ها روی دندان شما ابتدا دندان ها جرمگیری شده و پس از ترمیم پوسیدگی ها  اقدام به ارتودنسی شود .

عمل جرمگیری قبل از ارتودنسی بوی بد دهان را از بین برده و به بهداشت دهان و دندان کمک می کند به این ترتیب ارتودنسی دندان ها بعدا با مشکل روبرو نمی شود .

آیا جرم گیری باعث از بین رفتن مینای دندان می شود ؟

با جرم گیری تنها پلاک ها و جرم ها از سطوح دندان پاک می شوند وعمل جرم گیری هیچ آسیبی به مینای دندان وارد نمی آورد .

در گذشته مردم تصور می کردند  که جرم گیری باعث از بین بردن مینای دندان می شود اما امروزه  براین باورند که این جرم ها هستند که دندان را خراب می کنند نه جرم گیری

علاوه برآن جرم ها باعث آسیب جدی به  دندان ، لثه ، و بافت نگهدارنده دندان شده و محلی مناسب برای تجمع و تکثیر میکروب ها هستند .

آیا جرم گیری دندان ها را حساس می کند ؟

جرم ها به خاطر قطر و ضخامتی که دارند مانند یک لایه و عایق حرارتی روی دندان می باشند و تاحدودی جلوی احساس سرما و گرمای دندان را می گیرند .

پس از جرم گیری و برداشتن این لایه دندان کمی حساس شده و احساس سبکی می کند .

البته این احساس سبکی و حساسیت کوتاه مدت بوده و پس از چند روز ازبین می رود .

نظر بدهید

لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

سوال از دکتر

سوال از دکتر
لطفا هنگام ارسال سوال جدید به این نکات توجه فرمایید.

  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما میتوانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر بپرسید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر اینصورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد
  • لطفا تنها سوالات مرتبط را مطرح نمایید.

Maximum file size: 2.1MB