بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ
۲۶ مهر ۱۳۹۶ ترمیم و زیبایی
متخصص ارتودنسی در کرج

بلیچینگ دندان ( اگر برای این کار از bleach استفاده شود bleaching نامیده می شود. bleach یک نوع ماده ی سفید کننده است) روشی است که به وسیله ی آن می توان رنگ دندان هایی را که زرد و بد رنگ شده اند به حالت طبیعی برگرداند یا اینکه از حالت طبیعی کمی سفید تر کرد.

وقتی صحبت از بلیچینگ دندان می شود شما سه انتخاب دارید:

  • بلیچینگ در مطب دکتر
  • بلیچینگ در خانه
  • ترکیب یک یا دو جلسه مطبی به همراه یه پکیج کامل خانگی

که بر اساس میزان و نوع تغییر رنگ نوع بلیچ دندان در جلسه معاینه تعیین می گردد.

در هر سه روش از مواد سفید کننده ی مبتنی بر پر اکسید هیدروژن استفاده می شود. مواد مورد استفاده در خانه حاوی پراکسید ۳% تا ۱۵% است در حالی که در مطب دکتر از پر اکسید ۱۵ % تا %۴۰ استفاده می شود.

برای هر سه روش ذکر شده در بالا مواد مختلف با درصد متفاوت مواد موثر موجود می باشد.

مدت زمان و نحوه استفاده از هر ماده متفاوت و خاص خودش می باشد که با توجه به شرایط تجویز می گردد و افزایش و کاهش زمان و مقدار ماده موجب بهتر شدن نتایج نخواهد شد. چه بسا حساسیت بیشتری برای دندان ها به دنبال داشته باشد.

هر کدام از این سه  روش مزایا و معایب خود را دارند. حتما قبل از اینکه در خانه از روش بلیچینگ استفاده کنید با دندانپزشک خود مشورت کنید. این روش برای همه ی افراد توصیه نمی شود. بلیچینگ نمی تواند روکش های پرسلنی یا کامپوزیت های همرنگ دندان را سفید کند.

بلیچینگ در مطب دکتر

بلیچینگی که در مطب دکتر انجام می شود دندان های شما را سفید تر می کند و سرعت انجام آن هم بیشتر است. محلول های سفید کننده ای که توسط دندانپزشک استفاده می شود از انواع خانگی آن قوی تر است. علاوه بر این ممکن است از گرما و نور یا ترکیب هر دو برای سرعت بخشیدن و تشدید فرآیند سفید شدن دندان استفاده شود.

برای دستیابی به بهترین نتایج در مطب دندانپزشک- دندان ها ۳ تا ۸ درجه روشن تر می شوند- حدودا ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان لازم است.

بلیچینگ در خانه

نوار سفید کننده دندان

روش های متعددی برای بلیچینگ در خانه وجود دارد که متداول ترین آنها عبارتند از:

  • ژل ها و نوار های سفید کننده ی دندان. به وسیله ی مسواک یا یک نوار نازک مستقیما بر روی دندان ها قرار می گیرند و استفاده می شوند. این نوع محصولات سفید کننده ی دندان که حاوی پر اکسید هستند باید دو بار در روز به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز استفاده شوند و نتایج آن نیز حداقل ۴ ماه دوام دارد.
  • خمیر دندان های سفید کننده. از آنجایی که آنها یک نوع ساینده ی ملایم محسوب می شوند، هر خمیر دندان دیگری هم می تواند کار آنها را انجام دهد و به از بین بردن لکه های روی دندان کمک کند. با این حال خمیر دندان های سفید کننده حاوی مواد شیمیایی و عوامل پولیش کننده هستند که می توانند بدون استفاده از مواد بلیچینگ لکه ها را پاک کنند. خمیر دندان های سفید کننده نسبتا ارزان هستند و می توانند دندان ها را تا یک درجه سفید تر کنند. بعضی از خمیر دندان های سفید کننده حاوی پر اکسید هستند اما چون به اندازه کافی روی دندان ها نمی مانند اثر چندانی ندارند.
  • قالب های سفید کننده ی دندان. در این روش یک قالب های سیلیکونی سینی مانند که با ژل پر اکسید پر شده است برای چند ساعت در روز به مدت ۴ هفته روی دندان ها قرار می گیرد. این قالب های سفید کننده را می توانید بدون نسخه از داروخانه خریداری کنید یا اینکه از دنداپزشکتان بخواهید به صورت سفارشی برای شما بسازد.

قالب های سفید کننده دندان

نظر بدهید

لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

سوال از دکتر

سوال از دکتر
لطفا هنگام ارسال سوال جدید به این نکات توجه فرمایید.

  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما میتوانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر بپرسید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر اینصورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد
  • لطفا تنها سوالات مرتبط را مطرح نمایید.

Maximum file size: 2.1MB