تفاوت ونیر کامپوزیت با لمینت (ونیر سرامیکی) چیست؟

تفاوت ونیر کامپوزیت با لمینت
۲۶ خرداد ۱۳۹۷ مقالات

تفاوت ونیر کامپوزیت با لمینت (ونیر سرامیکی) چیست؟

تفاوت ونیر کامپوزیت با لمینت این است که لمینت ها پوسته های نازکی از جنس سرامیک هستند که به سطح بیرونی دندان چسبانده می شوند در حالی که ونیر کامپوزیت ها رزین های طراحی شده برای نصب روی سطوح خارجی دندان هستند اما هر دوی آنها برای یکدست و سفید کردن دندان ها و بهبود لبخند فرد ساخته شده اند.

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت

یک تفاوت ونیر کامپوزیت با لمینت این است که ونیر کامپوزیت ها از رزین مخصوص ساخته شده اند و برای داشتن ظاهری طبیعی باید بسیار شکل داده شوند. در نصب کامپوزیت قسمت اندکی از دندان تراشیده می شود. همچنین این ونیر ها در مدتی که در مطب دندانپزشک منتظر هستید، آماده می شود بنابراین کل روند درمان در یک جلسه قابل انجام است.

به دلیل اینکه رزین ماده ای متخلخل است، تغییر رنگ خواهد داد (در صورتی که به قهوه یا شراب قرمز علاقه دارید باید در انتخاب کامپوزیت تجدید نظر کنید.) همچنین این ونیر ها مستعد شکسته شدن هستند. با این حال ونیر کامپوزیت ها ماندگار هستند و می توانند با رسیدگی و مراقبت مداوم، از ۴ تا ۸ سال دوام بیاورند.

یکی از بزرگترین مزیت های ونیر کامپوزیت قابل بازگشت بودن روند درمان است به این معنی که  دندانپزشک می تواند در صورت لزوم آنها را جایگزین کند یا به طور کلی از روی دندان بردارد. ونیر ها مقرون به صرفه تر بوده و قیمت آنها تقریبا نصف لمینت می باشد. از آنجایی که این نوع ونیر توسط دندانپزشک ساخته می شود، جستجو برای یافتن دندانپزشکی که در این کار خبره باشد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نصب لمینت دندان

لمینت (ونیر سرامیکی)

ونیر های سرامیکی ظاهری طبیعی تر داشته و به دندان طبیعی فرد شباهت بیشتری دارد. با وجودی که لمینت ها گران تر از کامپوزیت ها می باشند اما به علت لعابکاری سرامیک، آنها در مقابل شکستگی و لکه دار شدن به شدت مقاوم هستند. همچنین لمینت ها سرمایه گذاری بلند مدت تری هستند زیرا در صورت رسیدگی و نگهداری مناسب می توانند تا بیش از ۱۵ سال دوام آورند. بسیاری بر این باورند که براى ساخت لمینیت هاى سرامیکى همیشه نیاز به تراشیدن دندان است، در صورتی که اگر روش درمانی درستی توسط دندانپزشک متخصص انتخاب شود، تنها لازم است آماده سازى مختصرى جهت نصب لمینیت ها روی دندان ها صورت گیرد.

روند قرار دادن لمینت ها به این صورت است که ابتدا طى جلسه اى آماده سازیهاى لازم، بادقت و ظرافت در حد چند دهم میلیمتر بر روى دندانها صورت مى گیرد سپس قالبگیرى از دندانهاى هردو فک انجام می شود و درجلسه ى دوم ملاقات لمینیت ها بر روى دندانها قرار گرفته و توسط سمانهاى رزینى به سطح دندان با انصال بسیار قوى چسبانده مى شوند. چون سرامیک دارای کیفیت بازتابندگی نور و شفافیت است بسیار به مینای دندان شباهت دارد از این رو به شدت طبیعی به نظر می رسد. از آنجایی که لمینت ها در آزمایشگاه ساخته می شوند، روند لمینت گذاری نمی تواند در یک جلسه انجام شود و بیمار باید حداقل دو جلسه برای قراردادن آنها به مطب مراجعه کند.

جاگذاری لمینت ها نیازمند زمان، مهارت و منابع برای ساخت و اتصال آنها می باشد به همین دلیل قیمت بالاتری دارد.در صورتی که تمایل دارید لمینت هایتان ظاهری طبیعی داشته باشند باید اطمینان حاصل کنید که دندانپزشکتان با بهترین سرامیست ها کار می کنند. اگر لمینت ها بشکنند، نمی توان آنها را اصلاح کرد بلکه باید دوباره ساخته و تعویض شوند.

 

کدام یک گزینه ی بهتری می باشد؟

در قسمت قبل درباره ی تفاوت ونیر کامپوزیت با لمینت اطلاعاتی کسب کردید. اکنون این سوال مطرح می شود که کدامیک بهتر است؟ پاسخ این است که تصمیم گیری هر فرد باید با توجه به چندین عامل صورت گیرد.

در این قسمت به مرور چند مورد مهم می پردازیم:

  • نخستین مورد این است که فرد باید بداند که آیا برای ونیرکردن کاندید مناسبی هست یا خیر؟ در برخی موارد تنها سفید کردن دندان ها می تواند برای بهبود ظاهر لبخند فرد کافی باشد در حالی که در مواردی نیز دندان ها آنقدر ضعیف و نامرتب هستند که نمی توان از عملکرد ونیر ها اطمینان داشت.

پزشکتان می تواند شما را در انتخاب جنس ونیر (لمینت و کامپوزیت) و ترکیبات آن یاری کند. به خاطر داشته باشید که درباره انتظاراتتان از ونیر کردن با پزشکتان صحبت کنید.

  • لمینت ها بسیار زیبا هستند. با این حال اگر ونیر کامپوزیت ها نیز به دستان ماهری ساخته شوند می توانند ظاهری بسیار طبیعی و زیبا داشته باشند. آنچه اهمیت دارد این است که ونیر کامپوزیت ها تنها برای شرایط صحیح آن انتخاب شوند.

انواع لمینت

  • زمانی که فواصل بزرگتری در میان دندان ها باید پر شوند (به عنوان مثال دندان های فاصله دار یا بسیار کوتاه دارید که دوست دارید بلند تر شوند) لمینت ها گزینه ی بهتری محسوب می شوند.
  • ونیر کامپوزیت ها مقرون به صرفه تر بوده و طی یک جلسه ساخته و نصب می شوند. البته عیب کامپوزیت این است که به دلیل قابلیت لکه دار شدن و شکنندگی، نیازمند نگهداری و رسیدگی بیشترند.

لمینت ها گران تر می باشند و نصب آنها زمان بیشتری می برد. به غیر از آن سرامیک در برابر لکه دار شدن و شکستگی مقاوم تر هست و در مقابل فشار فرسوده نمی شود، رنگ ثابت بوده و ظاهر زیباتری دارند.

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است.

سوال از دکتر

سوال از دکتر
لطفا هنگام ارسال سوال جدید به این نکات توجه فرمایید.

  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما میتوانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر بپرسید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر اینصورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد
  • لطفا تنها سوالات مرتبط را مطرح نمایید.
Maximum upload size: 159.38MB