قیمت لمینت دندان چگونه محاسبه می شود؟

قیمت لمینت
۱۶ خرداد ۱۳۹۷ مقالات

قیمت لمینت دندان چگونه محاسبه می شود؟

لمینت دندان یا همان ونیر سرامیکی لایه ی نازکی است به رنگ دندان که برای هر فرد به صورت سفارشی  و مخصوص ساخته می شود تا سطح بیرونی دندان را بپوشاند و ظاهر فرد را تغییر دهد. در این مقاله اطلاعاتی درباره نحوه ی محاسبه قیمت لمینت و عوامل تاثیر گذار بر آن به خواننده داده می شود.

چه عواملی در قیمت لمینت اثر می گذارند؟

عوامل مختلفی می توانند در قیمت لمینت موثر باشند مانند: جنس لمینت، محل نصب لمینت و بسیاری عوامل دیگر که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • مواد اولیه: از چند نوع سرامیک برای ساختن لمینت ها استفاده می شود که هر نوع، دارای مزیت های مختلفی است که آن را از دیگری متمایز می کند. قیمت این سرامیک ها با هم متفاوت می باشند اما باید در نظر داشته باشید که اگر کاری که روی دندان شما انجام می شود سخت و پیچیده باشد ولی از مواد ارزانی استفاده شود، قیمت لمینت بالاتر از زمانی است که کار دندان ساده باشد ولی از مواد گران تری استفاده شود. طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت، از سرامیک های دندانی می توان ونیر هایی طبیعی با عملکرد بالا ساخت که ساخت ونیر نسبت به دیگر کاربرد های این سرامیک ها بسیار کارآمدتر است.

مواد استفاده شده در درمان لمینت هر شخص بستگی به نیاز دندان وی و توصیه پزشکش دارد.

 • انتخاب دندانپزشک مناسب: انتخاب دندانپزشک بزرگترین تاثیر را روی قیمت لمینت دارد. اعتبار دندانپزشک رابطه مستقیمی با هزینه ای دارد که وی مطالبه می کند. به بیانی ساده تر، دندانپزشکی که بیش از ۲۰ سال سابقه و شهرت دارد و در تمام کارهایش تاکنون موفق بوده است حتما هزینه ای بیشتری نسبت به پزشکی که ۶ ماه است شروع به کار کرده است، طلب خواهد کرد.

در حالی که اعتبار پزشک برای برخی مهمترین عامل می باشد اما باید قبل از انتخاب پزشک کاملا درباره وی تحقیق کرد و اطلاعات کسب کرد تا بتوان از عادلانه بودن هزینه ی تقبل شده مطمئن شد. در مقاله ای با موضوع ” ویژگی های یک متخصص خوب” نویسنده به مخاطب پیشنهاد می کند که به دنبال دندانپزشکی باشد که تخصصش ترمیم و زیبایی بوده و بیماران قبلی وی به شدت از خدمات او راضی بوده باشند.

نگاهی به عکس های قبل و بعد بیمارانی که توسط آن پزشک لمینت شده اند، بیاندازید. پزشک شما باید دَه ها نمونه از این عکس ها داشته باشد که در اختیارتان بگذارد و به شما اجازه دهد تا با یکی از بیماران به صورت حضوری صحبت کنید. با نگاه کردن به عکس ها از خود بپرسید که آیا می توان دندان لمینت شده را از دندان های طبیعی فرد تشخیص داد؟ آیا لبخند بیمار پس از لمینت عجیب، ترسناک یا مصنوعی نشده است؟ آیا به طور کلی ظاهر بیمار بهتر از قبل شده است؟

پزشک همچنین باید با کمال میل به تمامی سوالات شما پاسخ دهد و مطمئن شود که بیمار سابقه بیماری خاصی را که در روند درمانی اثرگذار باشد، ندارد.

 • محل انجام لمینت دندان : موقعیت جغرافیایی مطب پزشک نیز می تواند در قیمت لمینت اثر به سزایی داشته باشد.
 • تعداد دندان ها: به طور کلی میدانیم که لمینت های بیشتر باعث افزایش قیمت کل درمان می شود. با وجود افزایش قیمت به ازای هر دندان، در صورتی که بیمار تنها قصد لمینت یک دندان را داشته باشد، باز برایش هزینه بر خواهد بود. این به این دلیل است که  هماهنگ کردن و نصب تنها یک لمینت در دهانی پر از دندان های طبیعی دشوارتر از لمینت کردن ۱۰ دندان و هماهنگ کردن آنها با یکدیگر است. در آزمایشگاه، شانس ساختن یک لمینت که در مرتبه اول، دقیق و طبیعی از آب در بیاید بسیار سخت است. بنابراین آزمایشگاه مجبور است چندین بار آن را بسازد. به همین دلیل بسیاری از پزشکان برای لمینت تنها یک دندان، ۵۰% دستمزد دریافت می کنند.
 • لمینت های دست ساز در مقایسه با لمینت های ماشینی: فراموش نکنید که در اولین جلسه از دندان پزشکتان بپرسید که لمینت ها کجا و چگونه ساخته می شوند. در حالی که بیشتر پزشکان با آزمایشگاه های بیرون همکاری دارند، که در آن تکنسین ها و متخصصین آزمایشگاه لمینت ها را به صورت دستی می سازند، باقی پزشکان از سیستم های طراحی و تولید به وسیله ی کامپیوتر (CAM/CAD) در مطب خودشان استفاده می کنند که به آنها این امکان را می دهد تا لمینت ها را در زمان بسیار اندکی بسازند.

لمینت هایی که توسط این سیستم ها تولید می شوند دیگر هزینه های اضافی که صرف دستمزد آزمایشگاه و ساخت لمینت های موقت می شد را ندارند اما به دلایل مختلف، کیفیت لمینت های دست ساز را ندارند. بیمار باید بداند که لمینتی که توسط یک ماشین از یک قطعه سرامیک تراشیده می شود هرگز نمی تواند با ظاهر طبیعی لمینت های دست ساز مقایسه شود.

 • انتخاب آزمایشگاه: اگر دندانپزشک شما نیز برای ساخت لمینت ها با آزمایشگاهی همکاری دارد، باید بدانید که برخی از این آزمایشگاه ها دستمزد های بسیار بالایی دریافت می کنند. در حالی که بسیاری از آزمایشگاه ها با دستمزد های معقول کیفیت های عالی ارائه می دهند ولی برخی از آنها نیز قیمت های نجومی برای ساخت تنها یک لمینت طلب می کنند. البته تصمیم گیری همکاری با این آزمایشگاه ها بر عهده خود دندان پزشک و نتایجی که وی از همکاری با این نوع آزمایشگاه ها به دست آورده است بر می گردد.

چرا نباید از لمینت ارزان قیمت استفاده کرد؟

استفاده از گزینه های ارزان قیمت در درمان های دندان پزشکی، می تواند در طولانی مدت باعث هزینه تراشی های بیشتر برای شخص شود. انتخاب لمینتی ارزان قیمت می تواند منجر به مشکلات زیر شود:

 • عدم جاگذاری مناسب لمینت که ویزیت های بعدی را برای اصلاح شکل آن به دنبال خواهد داشت.
 • لمینت ممکن است بیشتر مستعد شکستن یا آسیب دیدن باشد که منجر به تعویض یا مراقبت های بیشتر خواهد شد.
 • به دلیل پایین بودن کیفیت لمینت، لبخند بیمار طبیعی نبوده و دندان لمینت شده بین دندان های دیگر خودنمایی می کند.

همیشه در درمان های دندانپزشکی، انتخاب گزینه ای با کیفیت بالا و مورد اعتماد، بهتر از انتخاب گزینه ای است که تنها مزیت آن مقرون به صرفه بودن می باشد. لمینت های ارزان قیمت به مرور زمان منجر به ایجاد مشکلات بعدی، مراجعه های بیشتر به دندان پزشک و هزینه تراشی شده و فرد را به دلیل طبیعی نبودن لبخندش در مقابل اطرافیانش خجالت زده می کند.

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است.

سوال از دکتر

سوال از دکتر
لطفا هنگام ارسال سوال جدید به این نکات توجه فرمایید.

 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما میتوانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر بپرسید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر اینصورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد
 • لطفا تنها سوالات مرتبط را مطرح نمایید.
Maximum upload size: 159.38MB