افتادن یا شکستن لمینت ها

افتادن یا شکستن لمینت
۲۱ آذر ۱۳۹۷ ترمیم و زیبایی

افتادن یا شکستن لمینت ها

لمینت دندان یکی از روش های شایع اصلاح طرح لبخند می باشد. شاید پس از نصب لمینت روی دندان هایتان، حس کنید که آنها برای سال ها و حتی دهه ها با شما خواهند ماند و آسیبی به آنها وارد نخواهد شد. با این حال، لمینت ها نیز مانند هر ترمیم دندانی دیگری می توانند موفقیت آمیز نباشند و خوب پیش نروند. با اینکه احتمال چنین چیزی بسیار پایین است اما غیر ممکن نیست، خصوصا اگر سال های سال روی دندان ها مانده باشند.

علت افتادن یا شکستن لمینت ها چیست؟

شکستن یا افتادن لمینت ها می تواند علت های فراوانی داشته باشد اما برخی از مهمترین دلایل آن عبارت است از:

 • کهنه شدن لمینت: اکثر لمنیت ها باید حداقل ۱۰ سال عمر کنند. با این حال با گذشت زمان پیوندی که لمینت را به دندان متصل نگه می دارد، ممکن است تضعیف و منجر به افتادن آنها شود.
 • عدم چسبیدن صحیح لمینت به دندان: اگر لمینت ها به تازگی روی دندان نصب شده اند اما مدام می افتند، علت می تواند عدم چسبانده شدن صحیح شان باشد. می توانید متخصص ترمیم و زیبایی دندان خود را عوض کنید و برای اصلاح لمینت دندان، نزد شخصی ماهر تر بروید.
 • پوسیدگی دندان: پوسیدگی دندان می تواند موجب افتادن لمینت ها شود زیرا قسمت سالم دندان آنقدر نیست که لمینت بتواند به آن متصل بماند. البته رعایت برخی نکات موجب جلوگیری از پوسیدگی دندان یا کند شدن روند آن می شود. متاسفانه داروهایی وجود دارند که می توانند موجب بدتر شدن پوسیدگی دندان ها شوند و مصرف آنها برای برخی بیماران ضروری است.
 • بی احتیاطی: در صورتی که بیمار با خشونت و بی احتیاطی با لمینت ها برخورد کند، امکان افتادن یا شکستن آنها بیشتر خواهد شد. لمنیت ها با دوام هستند اما اگر بیمار اکثر اوقات خوراکی های سخت مانند یخ و آبنبات های سفت بجود و یا عادت به دندان قروچه داشته باشد، لمینت ها زیاد دوام نمی آورند. باید گفت همه ی این موارد نه تنها به لمینت ها بلکه به دندان بیمار نیز آسیب می زند به همین دلیل بهتر است از آنها دوری شود.

 

دانستن علت افتادن یا شکستن لمینت ها می تواند به بیمار کمک کند که تا حد ممکن از آن عامل دوری کند. به عنوان مثال اگر لمینت قدیمی و کهنه باشد نباید از شکستن آن تعجب کرد. اما اگر لمینت های جدید و تازه بیافتند، احتمالا متخصص ترمیم و زیبایی دندان که آنها را نصب کرده، به اندازه کافی ماهر نبوده و باید به فرد دیگری مراجعه کرد.

اگر لمینت ها به علت خوردن خوراکی یا اقدامی این چنینی شکستند، بهترین راه حل، مراقبت بیشتر پس از ترمیم آنهاست. لمینت ها نباید به راحتی شکسته شوند اما اگر بیمار مراقب آنها نباشد می توانند مشکل ساز شوند.

در صورت افتادن لمینت ها چه باید کرد؟

پس از افتادن لمینت، بهترین اقدام قراردادن آن درون ظرف یا جعبه کوچکی و بردن آن نزد دندانپزشک می باشد. به هیچ وجه سعی نکنید خودتان و بدون کمک دندانپزشک آن را سرجایش برگردانید. قراردادن غیرحرفه ای لمینت ها می تواند موجب شکستن آنها شود. دندانپزشکتان سعی می کند با ظرافت بسیاری لمینت ها را سر جایشان برگردانده و فیکس کند.

نصب دوباره لمینت دندان:

طی نصب اولیه لمینت، دندانپزشک مجبور است کمی مینای دندان را تراش دهد تا لمینت ها بتوانند روی آن نصب شوند. سپس لمینت ها جایگزین دندان طبیعی می شوند.

فرآیند نصب دوباره لمینت ها شباهت بسیاری به نصب اولیه آنها دارد. دندانپزشک ابتدا متعلقات باقی مانده از نصب اولیه را تراشیده و سپس از دندانتان قالب می گیرد. لمینت های جدید در عرض چند هفته برایتان ساخته شده و روی دندان نصب خواهند شد. البته در صورتی که لمینت شکسته نشده باشد، نیازی به ساخت دوباره آن نیست و می توان لمینت افتاده را دوباره سر جای خود برگرداند.

چگونه می توان طول عمر لمینت ها را افزایش داد؟

لمینت ها می توانند با مراقبت و نگهداری صحیح، تا ۱۰ سال دوام آورند. خوشبختانه نگهداری و مراقبت از لمینت ها به آسانی مراقبت از دندان طبیعی است. با روش های زیر می توان طول عمر لمینت ها را افزایش داد و لبخندی زیبا و سالم داشت:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان: دندان های لمینتی نیز ممکن است به پوسیدگی دندان دچار شوند. با رعایت بهداشت دهان و دندان که شامل مسواک زدن حداقل دوبار در روز و استفاده از نخ دندان می باشد، می توان از پوسیدگی دندان و مشکلات دیگر جلوگیری کرد. با این کار می توان طول عمر لمینت ها را افزایش داد.
 • استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان ضد سایش. خمیر دندان های سایشی و مسواک های سفت می توانند روی لمینت ها خراش بیاندازند و عمر آنها را کوتاه کنند. به همین دلیل بهتر است از مصرف آنها بپرهیزید.
 • مراجعه مکرر به دندانپزشک برای چکاپ و تمیز کردن حرفه ای دندان: آزمایشات دندانی و تمیز کردن حرفه ای دندانها باید حداقل هر ۶ ماه یکبار انجام شود تا بتوان از سلامت دهان و دندان و استحکام لمینت ها مطمئن شد.
 • از دندان ها استفاده ابزاری نکنید. استفاده از دندان ها به عنوان ابزاری برای باز کردن بسته بندی اشیا یا بریدن چسب می تواند به دندان طبیعی و لمینت ها آسیب وارد کند.
 • از گاز زدن ته مداد یا ناخن هایتان خودداری کنید: جویدن ناخن ها، ته فلزی مداد ها و یا اشیا سخت دیگر می تواند موجب شکستن یا ترک خوردن لمینت ها شود.

اصولا لمینت ها نباید بیافتند

به طور کلی، لمنیت ها باید ثابت و بی حرکت، متصل به دندان بمانند. اگر دندانپزشک آنها را به درستی روی دندان نصب کند، لمینت ها به هیچ عنوان نمی افتند و سال ها بی هیچ مشکلی دوام می آورند.

اگر لمینت ها بیافتند، می توانید سریعا با دندانپزشک خود تماس بگیرید زیرا وی باید در این باره مسئولیت پذیر باشد. در برخی موارد افتادن لمینت ها تقصیر آزمایشگاهی است که وظیفه ساخت لمینت ها را بر عهده داشته است.

 

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است.

سوال از دکتر

سوال از دکتر
لطفا هنگام ارسال سوال جدید به این نکات توجه فرمایید.

 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما میتوانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر بپرسید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر اینصورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد
 • لطفا تنها سوالات مرتبط را مطرح نمایید.
Drop a file here or click to upload Choose File
Maximum upload size: 159.38MB
>

۵% تخفیف ارتودنسی

فقط برای دریافت نوبت آنلاین

 

دریافت نوبت